Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

A A A

W 1974 roku pracownicy Kostrzyńskich Zakładów Papierniczych podjęli realizację największego i zapewne najtrudniejszego czynu społecznego: budowę obiektu sportowo - rehabilitacyjnego, czyli budynku, w którym mieściłaby się część sportowa z kręgielnią i salą gier ruchowych oraz zakład fizykoterapii i przyrodolecznictwa. Ten ostatni miał stworzyć pracownikom KZP, a także mieszkańcom Kostrzyna i najbliższej okolicy, możliwość regeneracji sił na miejscu, bez konieczności uciążliwych, dalekich wyjazdów do sanatoriów. Zakończenie budowy całego obiektu, nazwanego skrótowo "Kręgielnią", zaplanowano na dzień 1 maja 1975 roku.

 

 

 

Było to ambitne zadanie i wielkie wyzwanie dla całej załogi Celulozy. I tak - w kwietniu 1974 roku, u boku ośmioosobowej brygady fachowców - cieśli i murarzy, stanęli do pracy według z góry ustalonego programu i kolejności, ludzie z trzynastu działów i wydziałów fabryki. Kierownikiem - koordynatorem robót był Zdzisław Ślosarczyk, a nad całością czuwał pomysłodawca przedsięwzięcia dyrektor Eugeniusz Olczak. Za powstanie minisanatorium odpowiadał również osobiście i z wielkim zaangażowaniem doktor Gerard Maron, kierownik zakładu leczniczo-zapobiegawczego przy KZP (który wraz z doktorem  Januszem Dominą organizował od roku 1957).

Realizacją ambitnego przedsięwzięcia kostrzyńskich papierników interesowała się prasa krajowa i regionalna, a wiernie towarzyszyła jej gazeta zakładowa "Celuloza". Założony termin został dotrzymany. Budowę ukończono w kwietniu 1975 roku. W miejscu, gdzie jeszcze niedawno było rumowisko, powstał na działce o powierzchni 2774 m2, tuż obok kompleksu basenów kąpielowych, nowy obiekt o dwu kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej, o ogólnej powierzchni 1652 m2 i kubaturze 11000 m3. Piętro zajęła część sportowa z 4-torową kręgielnią z his1automatycznym sterowaniem (od której wziął potoczną nazwę cały budynek), z salą gier ruchowych, kawiarnią na 66 osób, szatnią i zapleczem.

 

 

Na parterze ulokował się ośrodek fizykoterapii, nazwany minisanatorium, zakład prowadzony przez medyczne służby specjalistyczne, świadczący usługi w zakresie wodolecznictwa, światłolecznictwa, ciepłolecznictwa, elektrolecznictwa i gimnastyki leczniczej. Najniższą kondygnację przeznaczono dla modelarzy i ośrodka "Praktyczny Pan", który służył hobbystom -  majsterkowiczom. 24 maja 1975 roku głównym akcentem obchodów dorocznego "Dnia Chemika" w Kostrzynie, było uroczyste otwarcie Miejskiego Ośrodka Rehabilitacyjno - Sportowego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz politycznych i społecznych województwa, powiatu i miasta oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Kostrzyna. Z obiektu, określanego w skrócie "Kręgielnia", cieszyli się wszyscy. Szczególnie dumni byli z niego pracownicy Kostrzyńskich Zakładów Papierniczych oraz inni, którzy osobiście uczestniczyli w jego budowie. Ośrodek zwiedzali liczni ważni przyjezdni goście z kraju i zagranicy.

 

 

fragmenty tekstu i ilustracje zaczerpnięte z książki Alicji Kłaptocz "Nasza Kręgielnia 1971-2006", Urząd Miasta Kostrzyn nad Odrą, 2004